Yahoo Suche Web Suche

Suchergebnisse

  1. Suchergebnisse:
  1. Wolność jest ważnym problemem filozoficznym. Mówienie o wolności zakłada istnienie czegoś (duszy, umysłu), co potrafi podejmować decyzję. Filozofia często podkreślała, że wolność jest przeciwieństwem ignorancji i ulegania namiętnościom. Wolny jest tylko ten człowiek, który kierując się prawdziwą wiedzą i własnym ...

  2. Co to jest wolność - Filozoficzne i polityczne aspekty. Wolność jest pojęciem fundamentalnym w filozofii i polityce, które od wieków budzi kontrowersje i rozważania. Jednakże, pomimo wielu definicji i interpretacji, trudno jest jednoznacznie określić, co to tak naprawdę jest wolność.

  3. Wolność to pojęcie polityczne, filozoficzne, religijne i ekonomiczne, które ma różne znaczenia i interpretacje. Encyklopedia PWN przedstawia geneza, rozwój i kontrowersje dotyczące wolności w różnych dziedzinach i ustrojach.

  4. Dla człowieka wolność jest fundamentalnym i niezwykle istotnym aspektem życia. Można ją rozumieć jako zdolność i możliwość jednostki do podejmowania wyborów, działania zgodnie z własnymi przekonaniami i wartościami, oraz brak ograniczeń i przymusu ze strony innych osób lub instytucji.

  5. Encyklopedia PWN. wolność, jedno z podstawowych pojęć politycznych, mające również odniesienia filozoficzne, religijne i ekonomiczne. wolność negatywna, „wolność od”, wolność od przymusu, sytuacja, w której jednostka ma możliwość działania zarówno bez przeszkód, jak i bez nakazu ze strony innych. Wolność i Niezawisłość (WiN),

  6. Wolna wola – zdolność podmiotów do dokonywania wyborów bez ograniczeń ze strony różnych czynników.

  7. Wolność to niepodległość. Będąc niepodległością, jest jednocześnie jednak w rozmaity sposób podległa. Nasuwa się bowiem pytanie: W stosunku do czego jest niepodległością? I to stwierdzenie „w stosunku do czego?“ ukazuje, że wolność jest pojęciem i doświadczeniem relacyjnym. Prof. Tadeusz Gadacz. Nie jesteśmy niepodlegli w stosunku do czasu.