Yahoo Suche Web Suche

  1. Etwa 107.000 Suchergebnisse

  1. Suchergebnisse:
  1. Winthrop Rockefeller (* 1. Mai 1912 in New York City; † 22. Februar 1973 in Arkansas) war ein US-amerikanischer Politiker. Er war von 1955 bis 1964 Vorsitzender der Kommission für die industrielle Entwicklung von Arkansas und wurde 1961 Vorsitzender der Republikaner in Arkansas.

  2. Bronze Star Medal. Winthrop Rockefeller (May 1, 1912 – February 22, 1973) was an American politician and philanthropist. Rockefeller was the fourth son and fifth child of American financier John D. Rockefeller Jr. and Abby Aldrich Rockefeller. He is one of the grandchildren of Standard Oil co-founder John D. Rockefeller.

  3. Winthrop Paul „Win“ Rockefeller (* 17. September 1948 in New York City; † 16. Juli 2006 in Little Rock, Arkansas) war ein US-amerikanischer Politiker. Zwischen 1996 und 2006 war er Vizegouverneur des Bundesstaates Arkansas.

  4. Winthrop Rockefeller, (born May 1, 1912, New York City—died Feb. 22, 1973, Palm Springs, Calif., U.S.), American politician and philanthropist, second youngest of the five sons of John D. Rockefeller, Jr. He left college in 1934 and did various kinds of work for the Rockefeller interests—in the oil fields of Texas and at the Chase National ...

    • The Editors of Encyclopaedia Britannica
  5. 19. Okt. 2020 · Description. As grandson of oil tycoon John D. Rockefeller Sr. and son of philanthropist John D. Jr., Winthrop Rockefeller was born into one of the most affluent and influential families in the world. But he was a nonconformist and often felt isolated from the rest of his family.

    • John L. Ward
    • 2004
  6. 26. Apr. 2023 · Thirty-seventh Governor (1967–1971) As governor, Winthrop Rockefeller brought economic, cultural, and political change to Arkansas. “W. R.” or “Win,” as he was known, brought an end to the political organization of former Governor Orval E. Faubus and created a political environment that produced moderate leaders like Dale ...

  7. Winthrop Rockefeller (* 1. Mai 1912 in New York City; † 22. Februar 1973 in Arkansas) war ein US-amerikanischer Politiker. Er war von 1955 bis 1964 Vorsitzender der Kommission für die industrielle Entwicklung von Arkansas und wurde 1961 Vorsitzender der Republikaner in Arkansas. Von 1967 bis 1971 war er Gouverneur von Arkansas.